مقدمه:

شكل‌گيري اقتصاد مبتني بر دانش همراه با گام سريع رقابت در هزاره جديد، سازمان‌ها و بنگاه‌هاي توليدي و خدماتي را متوجه نقش راهبردي و مؤثر نيروي انساني در دستيابي به مزيت رقابتي نموده و رشد وتوسعه نيروي انساني در سازمان‌ها را اجتناب‌ناپذير كرده است. اين امر مستلزم سرمايه‌گذاري مستمر بر سرمايه‌هاي انساني و فكري و برجسته کردن نقش واحد مديريت منابع انساني سازمان‌ها خواهد بود.

مدیریت منابع انسانی (یا به اختصار منابع انسانی) (به انگلیسی: Human resources management)، عبارت است از فرایند کار کردن با افراد، به‌طوری‌که این افراد و سازمان‌شان به توانمندی کاملی دست یابند، حتی زمانی که تغییر، نیاز به کسب مهارت‌های جدید، تقبل مسئولیت‌های جدید و شکل جدیدی از روابط را ملزم باشد.
در واقع مدیریت منابع انسانی استفاده از نیروی انسانی در جهت اهداف سازمان است و شامل فعالیت‌هایی نظیر کارمندیابی و جذب، آموزش، حقوق و دستمزد و روابط سازمانی می‌شود.
به عبارتی دیگر مدیریت منابع انسانی تابعی در سازمان است که عملکرد کارکنان را در خدمت‌رسانی به اهداف استراتژیک کارفرما، به حد اعلا می ساند. مدیریت منابع انسانی به دنبال یافتن چگونگی مدیریت افراد در سازمان‌ها، با تمرکز بر سیاست‌ها و سیستم‌ها می‌باشد.
واحدها و بخش‌های مدیریت منابع انسانی، خصوصاً مسئول عده‌ای از فعالیت‌ها، از جمله استخدام، آموزش و توسعه، ارزیابی عملکرد و پاداش و جزا (برای مثال مدیریت سیستم حقوق و مزایا) می‌باشد. همچنین مدیریت منابع انسانی به روابط صنعتی توجه دارد، که همان تعادل در اعمال سازمانی با قوانین ناشی از بحث‌های بین کارکنان و مدیران و قوانین دولتی می‌باشد.

 تحول و توسعه واحد منابع انساني سازمان‌ها در گرو تجهيز مديران و كارشناسان اين واحد به تفكر استراتژيك و فراهم ساختن زمينه‌اي براي درك پيچيدگي‌ محيط‌هاي ملي و جهاني و اتخاذ تصميم و اقدام به موقع و متناسب در تعامل با آن پيچيدگي‌ها است. طراحي رشته MBA - مديريت منابع انساني در سطح كارشناسي ارشد بر اساس رسالت سازمان مديريت صنعتي و با آگاهي از پيش فرض‌هاي فوق و تلاش در ايفاي هر چه موثرتر نقش خود در توسعه و پرورش مديران سازمان‌ها و بنگاه‌هاي كشور، با اهداف و محورهاي زير شكل گرفته است.

انجام اين مهم با اتكاء بر تجارب اساتيد مجرب داخل و خارج كشور در حوزه مديريت منابع انساني ميسر گرديده است. دوره از نظر ساختار، محتوا و تمامي استاندارهاي آموزشي مشابه با سایر دوره‌هاي كارشناسي ارشد سازمان طراحي شده است. سياست جذب دانش پژوهان در اين رشته به صورت پذيرش يك گروه در هر نيمسال خواهد بود.

اگر چه در زمینه منابع انسانی مطلب و کتاب و مقاله کم نیست، اما همانطور که انتظار می‌رود (و منطقی هم هست)  اکثر مطالعات و مقالات مربوط به مدیریت منابع انسانی در حوزه سازمانها و کسب و کارهای متوسط و بزرگ است. 

به همین علت، معمولاً مدیریت منابع انسانی برای کسب و کارهای کوچک، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و جدی گرفته نمی‌شود.

این در حالی است که مدیریت منابع انسانی نقشی است که در هر سازمانی که بیش از یک نفر عضو داشته باشد معنا دارد. به عبارتی، حتی در یک سوپرمارکت بسیار کوچک هم همچنان بخش عمده‌ای از وظایف مدیر منابع انسانی، قابل پیگیری و اجراست.اگر چه عموماً در یک شرکت کوچک، سمتی به عنوان مدیر منابع انسانی وجود ندارد، اما به هر حال،‌ مدیریت منابع انسانی بخشی از وظیفه مدیراجرایی یا مدیرعامل سازمان است.
طبیعتاً به تدریج، پس از اینکه یک سازمان بزرگ‌تر شد، این نقش به یک واحد مستقل به نام واحد مدیریت منابع انسانی یا Human Resource Management سپرده می‌شود و موقعیتی رسمی برای مدیر منابع انسانی در سازمان تعریف می‌شود.

چالشهای مدیریت منابع انسانی در ایران:

مشکلات، نواقص و چالش‌های زیر، از جمله مواردی هستند که باید هنگام آشنایی با مدیریت منابع انسانی و یادگیری دانش مرتبط با آن، در ذهن داشته باشیم:
برخی مدیران، بحث منابع انسانی و مدیریت منابع انسانی را بیشتر به سازمان‌های بزرگ مربوط می‌دانند  و چنین وظایفی را در مجموعه‌های کوچک‌تر چندان جدی نمی‌گیرند. گاه در یک شرکت ۲ نفری، یک نفر به سمت مدیریت فروش منصوب می‌شود. اما در یک شرکت بیست نفری، ممکن است به سادگی نتوانید مدیرعامل را برای اختصاص یک پست به مدیریت منابع انسانی مجاب کنید.
در بسیاری از سازمان‌ها، نقش واحد مدیریت منابع انسانی، کوچک انگاشته می‌شود.  در حدی که گاه صرفاً وظیفه‌‌هایی مانند حضور و غیاب کارکنان و تنظیم جدول‌های اضافه کاری و حقوق و دستمزد به آنها واگذار می‌شود.
برخی مدیران، وظیفه‌ی واحد مدیریت منابع انسانی را بیشتر از جنس هنرِ کار کشیدن بیشتر از نیروی کار می‌بینند.  به همین علت، حاضر نیستند نقش مدیر منابع انسانی و واحد منابع انسانی را به عنوان نماینده‌ی اعضای سازمان به رسمیت بشناسند.
برخی سازمان‌ها، واحد مدیریت منابع انسانی را در حد واحد تدارکات منابع انسانی می‌بینند  و تمایلی به درگیر کردن این واحد در تصمیم های استراتژیک سازمان ندارند. طبیعی است که با این نگاه، بحث توسعه منابع انسانی هم جایگاهی نخواهد داشت.

تعریفی از مدیریت منابع انسانی:
گری دسلر، نویسنده‌ی کتاب مدیریت منابع انسانی یا Human Resource Management که سالهاست در دوره های مدیریت در سراسر جهان به عنوان منبع درسی این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، تعریف واحد مدیریت منابع انسانی و وظایف آن را به شکلی کلی و به صورت زیر  ارائه می‌دهد:

واحد مدیریت منابع انسانی، از میان وظایف مختلف مدیریتی، مسئولیت کلیه فعالیت‌ها و خط مشی‌های مربوط به کارکنان سازمان را بر عهده دارد. به طور دقیق‌تر: جذب همکاران جدید، آموزش همکاران، ارزیابی عملکرد کارکنان و پاداش دادن به آنها و به طور خلاصه ایجاد محیطی سالم و منصفانه برای کارکنان.

تعریف بالا نگاهی وظیفه گرایانه به واحد مدیریت منابع انسانی دارد و تلاش می‌کند فهرستی از وظایف واحد مدیریت منابع انسانی را ارائه کند.

اگر بخواهیم تعریفی مفهومی‌تر از وظیفه واحد مدیریت منابع انسانی داشته باشیم می‌توان چنین گفت:

واحد مدیریت منابع انسانی قرار است کمک کند تا سازمان، در افق زمانی بلند مدت، با کمترین هزینه، حداکثر کارایی را از کارکنان برای حرکت در راستای اهداف استراتژیک سازمان، کسب نماید.

هدف دوره MBA منابع انسانی:
آشنا شدن شركت‌كنندگان با رويكردها، نقش ها و قابليت‌هاي نوين مديريت منابع انساني به منظور ايفاي نقش موثرتر مديران و كارشناسان منابع انساني در تحقق اهداف راهبردي سازمان خود و ارتقاي توان رقابتي آنها، ايجاد تحول در الگوي ذهني و نگرشي شركت‌كنندگان نسبت به فرايندهاي مديريت منابع انساني و بكارگيري آنها در سازمان ، ايجاد توسعه فردي و حرفه‌اي لازم در شركت‌كنندگان به منظور كسب توان ايجاد تحول در محيط كاري خود.

ویژگی های برجسته این دوره:

كاربردي بودن دروس ارائه شده مبتني بر مباني نظري و تئوريك مباحث

استفاده از روش هاي متنوع سخنراني، نمايش فيلم، كار گروهي، موردكاوي، انجام پروژه و يك مقاله در ارائه دروس

بهره گيري از اساتيد برجسته حوزه تدريس و مشاوره مديريت در كشور

وجود فراگيران با سوابق تجربي مناسب از طيف گسترده اي از صنايع توليدي و خدماتي كشور

فراهم نمودن فضاي يادگيري و از هم آموزي از اساتيد و فراگيران دوره

بهره مندي از يكي از تخصصي ترين و به روزترين كتابخانه هاي مديريتي كشور​

شرایط شرکت در این دوره:
تكميل و ارسال فرم اعلام آمادگیدارا بودن مدرك كارشناسي از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشي معتبر كشوردارا بودن حداقل سه سال سابقه كار مديريتیپذيرفته شدن در سنجش تعیین سطح و مصاحبه اختصاصي

مخاطبین دوره این دوره چه کسانی هستند؟
مدیران ارشد : اداری - منابع انسانی - کاریابی - استعدادیابی و آموزش سازمانی و مشاورین ارشد جذب و استخدام

گواهینامه پایان دوره:

 به فارغ التحصیلان مدرک در سطح کارشناسی ارشد اعطا خواهد شد

طول دوره:

  2سال و معادل 4 ترم - 40 واحد درسی و 640 ساعت آموزشی


مسئول اجرایی دوره : خانم مریم نداف

شماره تماس: ۳۶۶۳۵۲۶۳- داخلی ۲