استاندارد های حسابداری ایران (با تاکید بر استاندارد های پر کاربرد تر و معرفی تغییرات جدید در استانداردهای حسابداری)

یکی از رویدادهای بسیار مهمی که در سال‌های اخیر در جامعه حسابداری کشور به وقوع پیوسته است، تدوین استانداردهای حسابداری ایران بر مبنای استانداردهای بین‌المللی حسابداری و الزام به رعایت آن در تهیه صورت‌های مالی است.

استانداردهای حسابداری بر مبنای مفاهیم نظری گزارشگری مالی تدوین گردیده است. مفاهیم نظری مزبور توسط کمیته تدوین استانداردهای حسابداری با هدف تدوین استانداردهای حسابداری هماهنگ تهیه و به پیوست این مجموعه ارائه شده است.

دامنه کاربرد استانداردهای حسابداری، صورتهای مالی با مقاصد عمومی (که از این به بعد صورتهای مالی نامیده می‌شود) است که به منظور ارائه اطلاعات مفید در مورد وضعیت مالی، عملکرد مالی و انعطاف‌پذیری مالی واحد تجاری جهت تصمیم‌گیری استفاده‌کنندگان تهیه می‌شود.استانداردهای حسابداری در مورد صورتهای مالی کلیه واحدهای تجاری (انتفاعی) اعم از این که در بخش خصوصی یا عمومی فعالیت کند، کاربرد دارد. اگرچه این استانداردها معطوف به واحدهایی است که با هدف کسب سود فعالیت می‌کنند اما عمدتاً در مورد واحدهای غیرانتفاعی نیز با اعمال تعدیلات لازم کاربرد دارد.

واحدهای تجاری خارج از کشور که مالکیت آنها متعلق به واحدهای تجاری ایرانی است در صورتی‌که در تهیه و ارائه صورتهای مالی خود تابع مقررات و استانداردهای حسابداری محلی باشند، ملزم به رعایت الزامات استانداردهای حسابداری ایران نیستند. با این حال در مواردی که واحد تجاری، واحد فرعی یک واحد سرمایه‌گذار ایرانی باشد، تهیه صورتهای مالی واحد فرعی براساس استانداردهای حسابداری ایران نیز جهت استفاده در تهیه صورتهای مالی تلفیقی ضروری است.

استانداردهای حسابداری، مقررات حاکم بر چگونگی انجام کار حسابداری هستند و به نوعی می‌توان آنها را قلمرو فعالیت حسابداران به شمار آورد.

این استانداردها دائماً دستخوش تغییر و تحول بوده و همواره می‌توان یکی را کنار گذارد یا یکی را جایگزین دیگری ساخت؛ اما در هر حالت، قواعدی است عملی و در دسترس که هدایت کار و حرفه حسابداری را بر عهده دارد.

ضرورت آشنایی با این استانداردها

استانداردهای حسابداری و  نیز استانداردهای حسابرسی  یکی از پایه‌ای‌ترین مفاهیم حسابداری است و یادگیری آن برای ورود به حرفه حسابداری ضروری می‌باشد.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان حسابداری و مدیران مالی تعداد استانداردهای حسابداری را نمی‌دانند و حال آن که مطالعه این مجموعه استانداردها برای اساتید، دانشجویان، فارغ التحصیلان، حسابداران، حسابرسان، کارجویان این رشته و مدیران مالی لازم می‌نماید.

این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

اجرای امور مالی و حسابداری در تمامی سازمان‎­ها و شرکت­‎های خصوصی از طریق به­ کارگیری  استقرار استانداردهای حسابداری ایران صورت می‎گیرد. لذا این دوره می­‎تواند پاسخگوی نیاز تمام کسانی باشد که در سمت­‎های مالی و حسابداری از پایین­‎ترین رده شغلی نظیر حسابدار تا بالاترین رده شغلی نظیر مدیران مالی مشغول به فعالیت هستند. این دوره با رویکردی کاربردی و عملی بر مجموعه کامل استانداردهای حسابداری ایران مروری خواهد داشت.

دوره استاندارد های حسابداری ایران به ما چه می آموزد؟

1- چارچوب نظری گزارشگری مالی (تعریف و شناخت عناصر صورتهای مالی)

   استاندارد حسابداری شماره (1) : نحوه ارایه صورتهای مالی (نسخه فعلی و نسخه تجدید نظر شده سال 97 )

   استاندارد حسابداری شماره (14) : نحوه ارائه داراییهای جاری و بدهیهای جاری

  مرور جدیدترین نمونه صورتهای مالی مصوب بورس و سازمان حسابرسی

2- استاندارد حسابداری شماره (3) : درآمد عملياتي

3- استاندارد حسابداری شماره (4) : ذخاير، بدهيهاي احتمالي و داراييهاي احتمالي

    استاندارد حسابداری شماره (5) : رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه

4- استاندارد حسابداری شماره (6) : گزارش‌ عملكرد مالي

   استاندارد حسابداری شماره (30) : سود هر سهم

  استاندارد حسابداری جدید شماره (34): رویه‌های حسابداری، تغییر در برآوردهای حسابداری و اشتباهات

5- استاندارد حسابداری شماره (8) : حسابداري‌ موجودي‌ مواد و کالا

6- استاندارد حسابداری شماره (10) : حسابداري‌ كمكهاي‌ بلاعوض‌ دولت‌

   استاندارد حسابداری شماره (11) : داراييهاي ثابت مشهود

7- استاندارد حسابداری شماره (32) : كاهش ارزش داراييها

    استاندارد حسابداری شماره (31) : داراييهاي غيرجاري نگهداري شده براي فروش و عمليات متوقف شده
8- استاندارد حسابداری شماره (15) : سرمایه گذاریها
9- استاندارد حسابداری شماره (20) : ‌ سرمايه گذاري در واحدهاي تجاري وابسته
    استاندارد حسابداری شماره (23) : حسابداري‌ مشاركتهاي‌ خاص‌
10-استاندارد حسابداری شماره (18) : صورتهاي مالي تلفيقي و حسابداري سرمايه گذاري در واحدهاي تجاري فرعي

     استاندارد حسابداری شماره (19) : ترکیبهای تجاری

11- استاندارد حسابداری شماره (16) : آثار تغییردرنرخ ارز

     استاندارد حسابداری شماره (12) : افشاي اطلاعات اشخاص وابسته

12- استاندارد حسابداری شماره (21) : حسابداري‌ اجاره‌ها

      استاندارد حسابداری شماره (22) : گزارشگري‌ مالي‌ ميان‌دوره‌اي‌

مدرس دوره:

مدرس: مصطفی دُری             (مدرس دانشگاه اصفهان)

روش تدریس:

باتوجه به تجربيات و تحصيلات شركت‌كنندگان در دوره و نيازهاي آموزشي مشترك آنان، سعي خواهد شد مباحث هر دوره " كاربردي و تخصصي" باشد و درضمن " مفاهيم نظري " نيز در حد نياز مطرح گردد.

مدت دوره:

این دوره آموزشی به مدت 60 ساعت به صورت جلسات 3 ساعتی و دو روز در هفته برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است، براي سازمان ها و ساير مشتريان حقوقي، متناسب با شرايط ايشان و توافق في مابين به صورت اختصاصي نيز برگزار مي گردد.

گواهینامه ها:

در پايان دوره به شركت‌كنندگاني كه ساعات حضور آنها در جلسات دوره 85 درصد و یا بیشتر از كل ساعات دوره باشد، گواهينامه پايان دوره از سوي سازمان  مدیریت صنعتی اصفهان اعطاء خواهد شد. بديهي است در غير اينصورت گواهينامه صادر نخواهد شد.

مبلغ سرمایه گذاری :

 هزینه دوره آموزشی 12,000,000ریال می باشد. دانش پژوهان سازمان و اعضای انجمن مدیران مالی از ۱٠ % تخفیف برخوردار می باشند. تخفیفات لازم برای سازمان و  سایر مشتریان حقوقی نیز، طبق توافق فی مابین اعمال خواهد شد.

مدت دوره:  60 ساعت آموزشی

کارشناس دوره : خانم آمنه گروئی پور

شماره‌های تماس : 8-6637206-031 و 14-36620612-031 و 36645140-