کارگاه آموزشی مبارزه با قانون پولشویی و نحوه رسیدگی سازمان امور مالیاتی به تراکنش های بانکی

آیا میدانید؟

امروزه پدیده شوم پولشویی به یکی از معضلات اقتصاد جهانی تبدیل شده است. از این رو، کشورها و مجامع بین المللی عزم خود را جزم کرده اند تا با این پدیده و آثار و تبعات مخرب آن مقابله نمایند. تدوین استانداردهای بین المللی، تهیه زیر ساخت های حقوقی (قوانین و مقررات مربوطه)، معرفی بهترین روش ها و رویه ها برای مقابله با این معضل، استفاده از فن-آوری های روز، گسترش همکاری های بین المللی و ...، بیانگر اهمیتی است که کشورها و مجامع یاد شده برای این موضوع قایل هستند.

پول شویی، که برگرفته از واژه انگلیسی "Money Laundering" می باشد، به معنای گردش پول حاصل از فعالیت های غیرقانونی (مانند قاچاق، سرقت، معامله های خارج از چهارچوب قانون و ...) در بنگاه ها و مشاغل قانونی طی چرخه اي از فعاليت ها و‌ با گذر از مراحلی بوده که نتیجه این فرآیندها بظاهر قانونی شدن پول اوّلیه یا باصطلاح "شسته شدن پول" می باشد.

با توجه به ماهیت پولشویی، این فرآیند از نظر قوانین بین المللی و جمهوری اسلامی ایران جرم به حساب آمده و جهت مبارزه با آن آئین نامه ها، دستورالعمل ها و بخشنامه هایی تنظیم گشته تا از وقوع این جرم در موسسات مالی پیشگیری نموده و یا در صورت وقوع، متخلفان شناسایی شده و وضعیت آن ها توسط مراجع قضایی پیگیری گردد.

اموری که در فرایند پولشویی اهمیت دارند: منشاء واقعی پول پنهان بماند، شکل پول تغییر کند یا به کالای با ارزش دیگری تبدیل شود، این پروسه مخفیانه طی شود و از پول کثیف حفاظت مستمر به عمل آید زیرا افرادی که در جریان پولشویی بوده اند، می دانند که اگر آن را به دست آورند تصاحب کننده اولی نمی تواند از آنها شکایت کند.

مزایای شرکت در این کارگاه

این کارگاه با هدف افزایش سطح آگاهی مدیران و کارکنان سازمان ها با مساله مبارزه با پولشویی و تهدیدات ناشی از این معضل اقتصادی، آموزش قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی و تأکید بر به اجرا درآوردن مقررات مربوطه در بخش های مختلف ادارات، شرکت ها و دستگاه های دولتی برگزار می گردد.

مدرس دوره:جناب آقای علیرضا نریمانی

  نماینده سازمان امور مالیاتی در هیأت­ های حل اختلاف اداره دارایی


دوره قانون مبارزه با پولشویی به ما چه می آموزد؟

تعریف پولشویی                         ویژگی های جرم پولشویی                                   انواع پولشویی                              فرایند پول شویی

جرائم منشا                               تکالیف مشمولین                                              مجازات پولشویی                            آثار پولشویی

رسیدگی مالی به تراکنش های بانکی                                          چهارچوب عمومی دستور العملFATF     

روش تدریس:

باتوجه به تجربيات و تحصيلات شركت‌كنندگان در دوره و نيازهاي آموزشي مشترك آنان، سعي خواهد شد مباحث هر دوره " كاربردي و تخصصي" باشد و درضمن " مفاهيم نظري " نيز در حد نياز مطرح گردد.

مدت کارگاه:

این کارگاه آموزشی به مدت یک نیمروز از ساعت 08:30 الی 13:30 برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است، براي سازمان ها و ساير مشتريان حقوقي، متناسب با شرايط ايشان و توافق في مابين به صورت اختصاصي نيز برگزار مي گردد.

گواهینامه ها:

 در پايان دوره به شركت‌كنندگان در کارگاه  گواهينامه پايان دوره معتبر اعطاء خواهد شد.

مخاطبین دوره:

-  مدیران عامل سازمان های دولتی و خصوصی

- مدیران و کارشناسان بانک ها و موسسات پولی و مالی

- مدیران و کارشناسان شرکت های سرمایه گذاری و بورسی

- مدیران و کارشناسان ادارات مالی، حسابداری، حسابرسی، ممیزی، حقوقی و قراردادی

-  مدیران و کارشناسان قراردادها، تدارکات و تامین تجهیزات در پروژه ها

مبلغ سرمایه گزاری:

هزینه دوره آموزشی 1.200.000 ریال می باشد.برای اعضای انجمن مدیران مالی و دانش پژوهان سازمان شهریه دوره 1.000.000 ریال می­باشد. تخفیفات لازم برای سازمان و سایر مشتریان حقوقی نیز طبق توافق فی مابین اعمال خواهد شد.

 کارشناس دوره: خانم آمنه گوروئی پور

 شماره‌های تماس: 8-36637206-031 و 36645140-031