دوره کاربردی کاهش استراتژیک هزینه ها

آیا میدانید؟

مزیت مدیریت هزینه قبل از پروژه،  ممانعت از هدر فتن بودجه و ارزیابی کم هزینه ها است. اغلب، پروژه ای که به خوبی تعریف شده باشد، موجب مدیریت مناسب و موثر هزینه ها شده و در نتیجه پروژه سودآور میشود. علاوه بر این، با استفاده از مدیریت هزینه، هزینه های پیش بینی نشده نیز به خوبی کنترل و مدیریت خواهند شد.

مدیریت هزینه، به شناسایی، جمع آوری، طبقه بندی و اختصاص اطلاعاتی کمک می کند که در برنامه ریزی، کنترل و تصمیم گیری برای حفظ محدوده مطلوب هزینه ها استفاده میشوند. در این مبحث، به سر فصل های مدیریت هزینه چیست، تکنیک های مدیریت هزینه، مزیت های مدیریت هزینه، مدیریت هزینه پروژه، اهداف مدیریت پروژه، مدیریت هزینه در حسابداری و کتابهای دوره مدیریت هزینه پرداخته می شود.

هزینه چیست؟

هزینه عاملی است که در تمامی فعالیتهای سازمان وجود دارد بنابراین مدیریت آن امری ضروری می باشد منظور از مدیریت هزینه ایجاد سیستمی برای کنترل، کاهش و حذف هزینه میباشد. در شرایط امروز، بی تردید لازمه بقای بنگاه ها مجهز شدن به سیستمهای مدیریت استراتژیک هزینه و تولید محصولات با قیمتهای قابل رقابت و پاسخ گویی سریع به فرصتها است.

بهتر است بدانید:

بسیاری از افراد و موسساتی که ارتباطی تنگاتنگ با مشتریان داشته و خواستار کسب سودی بیشتر می باشند به این نتیجه رسیده اند که کاهش هزینه های تولید و ارائه خدمات، رابطه ای مستقیم با افزایش سودآوری دارد. یکی از راههای کاهش هزینه های فوق، گذر از سیستم حسابداری سنتی به سوی حسابداری مدرن است، آنجایی که حسابداران به عنوان متخصصین ارزش افزوده، خط دهنده اصلی سیاست های مالی بوده و از روشهایی چون حسابداری مدیریت و مدیریت نمودن هزینه ها، می توانند سهمی اساسی در افزایش سودآوری داشته باشند. از طرف دیگر امروزه مفهوم بازار محدود به یک منطقه خاص نبوده و جهانی محسوب می شود. رقابت شدید در سطح بین المللی، اغلب موسسات تولیدی و خدماتی از جمله شرکتها، بانکها و.... را وادار می سازد که محصولات و خدمات خود را با کیفیت عالی و کمترین بهای تمام شده به بازار عرضه کنند. علاوه بر این الزاماتی جدید همانند موافقتنامه "سازمان تجارت جهانی می تواند دلیلی محکم جهت استفاده از روشهای مدیریت هزینه باشد.

برای کاهش هزینه، راهها و روشهای گوناگونی پیشنهاد شده است که قبل از هرچیز شناسائی عوامل قابل کاهش ضروری است.بر همین اساس یکی از عوامل بزرگ خون ریزی های هزینه ای در سازمان وجود گسل های اساسی مانند گسل بین مشتری و سازمان و گسل بین سیستم مالی و سیستم فنی است. در حال حاضردر کشورهای پیشرفته صنعتی شرکتهای بسیاری در حال تغییر و تحول در سیستمهای اطلاعاتی خود و دوری از سیستم حسابداری صنعتی با دیدگاه سنتی و حرکت بسوی مدیریت هزینه با دیدگاهی چالشی هستند مفهوم مدیریت هزینه بر شناخت این تغییرات و آثار آنها بر ساختار هزینه ها به هنگام فراهم کردن اطلاعات تاکید دارد.

در سیستم مدیریت هزینه به جای معطوف داشتن توجه به آنچه رخ داده است، کوشش می شود بر آثار آتی شرایط اقتصادی تاکید گردد. برای کشور هایی که از دانش فوق مدرن برخوردار نیستند و توان سرمایه گذاری بسیار محدود است و عملاً برای آنها امکان پذیر نیست که در جهان رقابتی امروز استراتژی توسعه و پیشرفت بر اساس دانش و نو آوری های پیشرفته را در این جهت انتخاب کنند، لذا شاید انتخاب استراتژی کاهش هزینه ها تنها انتخاب عاقلانه باشد.

مدرس دوره : جناب آقای دکتر مرتضی میر شمس شهشهانی

دکترای حسابداری 

عضو هیئت علمی گروه حسابداری دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه اصفهان


دوره کاهش استراتژیک هزینه ها به ما چه می آموزد؟

تعریف هزینه و عناصر آن                     طبقه بندی هزینه                        عوامل موجد هزینه                     مدیریت هزینه و عناصرآن          

مشخصات سیستم موثر کنترل هزینه

هزینه یابی چرخه کامل عمر محصول و تاثیر آن بر مدیریت هزینه                   

بررسی اجمالی تکنیک های نوین هزینه یابیدر ارتباط با مدیریت هزینه

روش تدریس:

باتوجه به تجربيات و تحصيلات شركت‌كنندگان در دوره و نيازهاي آموزشي مشترك آنان، سعي خواهد شد مباحث هر دوره " كاربردي و تخصصي" باشد و درضمن " مفاهيم نظري " نيز در حد نياز مطرح گردد.

مدت دوره:

این دوره آموزشی به مدت 10 ساعت به صورت جلسات 2 ساعتی و یک روز در هفته برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است، براي سازمان ها و ساير مشتريان حقوقي، متناسب با شرايط ايشان و توافق في مابين به صورت اختصاصي نيز برگزار مي گردد.

گواهینامه ها:

 در پايان دوره به شركت‌كنندگاني كه ساعات حضور آنها در جلسات دوره ٧۵درصد و یا بیشتر از كل ساعات دوره باشد، گواهينامه پايان دوره از سوي سازمان  مدیریت صنعتی اصفهان اعطاء خواهد شد. بديهي است در غير اينصورت گواهينامه صادر نخواهد شد.

مخاطبین دوره:

مديران مالی، رؤسای حسابرسی، حسابداران،کارشناسان مالی و تمامي علاقه‌ منداني كه مي‌خواهند دانش و مهارت خود را درحوزه دانش حسابداری و مالی توسعه دهند.

مبلغ سرمایه گذاری:

هزینه دوره آموزشی 2/500/000 ریال می باشد. دانش پژوهان سازمان و اعضای انجمن مدیران مالی از ۱٠ % تخفیف برخوردار می باشند. تخفیفات لازم برای سازمان و  سایر مشتریان حقوقی نیز، طبق توافق فی مابین اعمال خواهد شد.

مدت دوره: 10 ساعت

کارشناس دوره : خانم آمنه گوروئی پور

شماره‌های تماس8-6637206-031 و36645140-031