اهمیت یادگیری زبان انگلیسی در دنیای امروز :

امروزه کامل ترین شکل انتقال مفاهیم ذهنی به شیوه ساده از طریق ارتباط زبانی و نوشتاری است . هر چند در گذشته های دور مردم برای برقراری ارتباط از علائم و تصاویر و ... استفاده میکردند اما در دنیای امروز اهمیت برقراری ارتباط  و تعامل و همفکری کلیه انسانها نقش بسیار مهمی در ارائه کیفیت بهتر برای زندگی ایفا می نماید .

از آنجا که در سالیان گذشته به دلایل مختلف سیاسی ، علمی ، اقتصادی و فرهنگی ، زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی تبدیل به وسیله ارتباط مردمانی از فرهنگها و ملیت های متفاوت شده است. لذا اهمیت یادگیری آن بر کسی پوشیده نیست .

اگر فردی بخواهد در رشته پزشکی تحصیل کنید یا مدیری موفق باشد، دانستن زبان انگلیسی یک ضرورت برایش به شمار می آید چرا که در آن صورت می تواند درتجربیاتی که دیگرمردم دنیا بدست آورده اند سهیم شود و در ارتباطی تنگاتنگ با آنان، دانش خود را به روز نگه دارد.

علاوه بر آن طی سالیان اخیر ،نیاز بشر به داشتن زبانی مشترک برای برقراری ارتباط و پیشبرد اهداف علمی-اجتماعی ، بیش از پیش احساس می شود. بنابراین یادگیری زبان انگلیسی که به زبان ارتباط مردم دنیا بدل شده است دراولویت کاری محققان ، سیاستمداران تاجران، دانش پژوهان و ... قرارمیگیرد.


در حال حاضر انگلیسی، زبان مادری بیش از 35۰ میلیون شهروند بریتانیایی، آمریکایی، کانادایی و استرالیایی است. میلیونها نفر دیگر در سراسر جهان در حال یاد گیری این زبان می باشند تا بخشی از نیازهای علمی-فرهنگی خود را در جوامع انسانی رفع نمایند.

به گفته بسیاری از زبان شناسان، زبان یک مهارت است که برای یادگیری آن باید تمرین زیادی کرد. از آنجا که فرایند یادگیری زبان بسیار کند عمل می کند، این تمرین باید متناوب، مستمر و طولانی باشد در غیراین صورت اثر بخشی آن کم می شود.

1.   ذهن را هشیار تر می کند

یادگیری هر زبانی ذهن شما را فعال و آماده مقابله با چالش ها می کند. اصلاً مهم نیست از چه سنی یادگیری را آغاز می کنید اما باید بدانید در هر مقطعی که این کار را انجام دهید، ذهن خود را پرورش خواهید داد

با تصمیم به آموختن زبان انگلیسی ذهن خود را آماده ورزشی فوق العاده برای مغز خواهید کرد. انگلیسی ترکیبی از زبان های آلمانی، لاتین و فرانسه است. بنابراین افرادی که با این زبان ها آشنایی دارند ممکن است کمی راحت تر زبان انگلیسی را بیاموزند. اما مثلاً یادگیری برای افراد ژاپنی به دلیل ماهیت زبان شان چالشی بزرگ تر خواهد بود.

با یادگیری متداوم کلمات و اصطلاحات جدید ذهن همواره درگیر است. مثل این است که هر روز مغز خود را ورزش دهید. در پایان ذهنی هشیار و قدرتمند خواهید داشت. بنابراین اگر می خواهید مغزتان را پروش داده و آنرا هشیارتر کنید، یادگیری زبان انگلیسی بهترین انتخاب است.

2.  فرصت های شغلی بهتر و بیشتر

زبان انگلیسی ممکن است زبان رسمی و یکتای جهان نباشد، اما زبان پیش فرض تعداد بیشماری از کشورها بوده و از آن برای برقراری ارتباط بین المللی استفاده می شود. از آن گذشته، اگر به آگهی های استخدامی اکثر شغل ها نگاهی بیندازید در لیست نیازمندی های احراز، دانش زبان انگلیسی در جایگاه های اول گرفته است که اهمیت آنرا نشان می دهد.

اگر به دنبال یافتن کار در کشوی دیگر هستید در آن صورت دانستن زبان الزامی است.

3.یکی از بهترین زبان ها برای سفر کردن است

اگر تصور می کنید با دانستن زبان انگلیسی فقط قادر به سفر به کشورهایی مثل انگلیس، آمریکا و کانادا هستید، سخت در اشتباهید. در بسیاری از شهرهای اروپایی دنیا، انگلیسی زبان دوم و غیر رسمی این شهرها بوده وتوریست ها از این زبان برای برقراری ارتباط با شهروندان آن شهرها استفاده می کنند. حتی در بعضی شهرهای کشور ۱.۳ میلیارد نفره چین هم افرادی را پیدا خواهید کرد که انگلیسی صحبت خواهند کرد.

4.  تحصیل در برترین مدرسه ها و دانشگاه های جهان

همانند یافتن شغل بهتر، یکی دیگر از برتری های یادگیری زبان انگلیسی فرصت تحصیل در بهترین مدرسه ها و دانشگاه هاست. اگر رویای تحصیل در دانشگاهایی مانند هاروارد، استنفورد، آکسفورد، کمبریج و MIT را در سر می پرورانید، دانستن زبان انگلیسی حتمی خواهد بود. طبق تحقیقات صورت گرفته انتظار می رود تا ۱۰ سال آینده، چیزی نزدیک به ۲ میلیارد نفر در سطح جهان زبان انگلیسی را یاد بگیرند.

پس یکی دیگر از فواید یادگیری زبان، پذیرش از بهترین و معتبرترین دانشگاه ها و مدارس جهان است.

5.  لذت بردن از فیلم ها به زبان اصلی

در طول چند قرن گذشته تعداد بسیار زیادی از فیلم ها و ادبیات کلاسیک به زبان انگلیسی تولید شده اند. مهم نیست ترجمه انجام شده چقدر دقیق است باز هم بعضی قسمت ها از کتاب یا فیلم حذف شده و با نسخه اصلی تفاوت خواهند داشت. چنین امری درک عمیق آثار به یاد ماندنی و بی نظیر نویسندگانی همچون شکسپیر و یا استیون کینگ را غیرممکن می کند.

از آثار کارگردانان بزرگ مثل اسکورسزی گرفته تا آلفرد هیچکاک، تا زمانیکه آنها را به زبان اصلی تماشا نکنید حس بی نظیر آن ها را تجربه نخواهید کرد. از آن گذشته در بسیاری از فیلم ها و کتاب ها، گریزهایی جالب و بامعنی به برخی مسائل روز زده می شود که فقط با درک زبان انگلیسی می توان آنها را متوجه شد.

6. مهاجرت صحیح

برای مهاجرت کردن به کشوری انگلیسی زبان، اگر زبان انگلیسی ندانید کاستی بزرگی در پرونده خود خواهید داشت. در ایالات متحده برای دریافت شهروندی باید امتحان زبان انگلیسی را با موفقیت پشت سر بگذارید. موضوع مهم این است که منظور از مهاجرت فقط رفتن به آن کشور نیست.

ممکن است پیدا کردن شغل حتی با دانستن زبان باز هم مشکل باشد. اگر نتوانید انگلیسی صحبت کنید لیست شغل ها بسیار کوتاه خواهد شد. این مسأله فشار زیادی را بر شما و خانواده برای پیدا کردن شغلی با درآمد مناسب خواهد گذاشت و باید به کارهایی نامناسب با درآمد کم تن دهید. …

7. افزایش تمرکز

پژوهش های اخیر نشان می دهند افراد دو زبانه یا چند زبانه، دقت و تمرکز بیشتری نسبت به دیگر افراد دارند. علت این موضوع نیز تفکر به دو زبان و تغییر مداوم میان زبان مادری و زبان دوم است که منجر به افزایش تمرکز می شود.

افزایش تمرکز فرد از به کارگیری دو مهارت به دست می آید؛ دقت زیاد به یادگیری زبان انگلیسی و صحبت کردن. فقدان هر یک سبب ایجاد خلل در یادگیری خواهد شد. هنگام صحبت کردن می بایست به جزییات توجه کرده و کلمات را درست جمله بندی کنیم، در صورتیکه در زبان مادری بدون نیاز به تفکر جمله را به زبان می آوریم.

       7  قانون مهم برای یادگیری آسان مکالمه زبان انگلیسی طبق متد Effortless English (انگلیسی بدون زحمت)

      قانون اول و مهمترین قانون : اول گوش کنید

شما هر روز باید به  زبان انگلیسی گوش کنید این کار را بعد از اتمام کلاس زبان در منزل تمرین کنید . این خود نوعی تقویت شنیداری زبان انگلیسی است . متن های زبان انگلیسی کتاب های کلاس زبان خود را نخوانید بلکه فقط به فایل های صوتی آنها با دقت گوش دهید.

خیلی ساده است این کلید موفقیت شما دریادگیری مکالمه انگلیسی است خواندن متن های زبان انگلیسی را کنار بگذارید و سعی کنید زبان انگلیسی را با گوش هایتان یاد بگیرید و نه با چشمهایتان . گوش دادن به صورت مداوم و روزانه را شروع کنید.

اخیراً در اغلب مراکز آموزش زبان ، پس از خواندن متون انگلیسی ، فایل های صوتی مربوط به آن بخش را نیز در کلاس پخش می کنند  این کار کمک بسیار زیادی به تقویت سیستم شنیداری شما در کنار یادگیری قواعد گرامری میکند . پس برای موفقیت در یادگیری مکالمه انگلیسی باید سیستم شنیداری را تقویت کنید شما باید روزی ۲-۳ ساعت فقط به انگلیسی گوش دهید

بدین صورت مکالمه شما به سرعت بهبود می یابد و انگلیسی را راحت تر صحبت می کنید اغلب وقت خود را به شنیدن اختصاص بدهید این کلید یادگیری مکالمه عالی می باشد.

پیش خود مجسم کنید که بدون فکر کردن و گذراندن کلمات از ذهنتان ، انگلیسی صحبت می کنید کلمات به آسانی و به سرعت به واسطه زبان شما ادا میشوند و همچنین در آن واحد مفهوم صحبت های دیگران را درک می کنید برای اینکار شما باید شیوه یادگیری مکالمه زبان انگلیسی خود را تغییر بدهید.اولین قدم کنارگذاشتن یادگیری لغات انگلیسی است . که مورد بعدی قانون یادگیری مکالمه زبان است .

     قانون دوم :یادگیری اصطلاحات (عبارات) و نه لغات

سعی کنید لغات زبان انگلیسی را حفظ نکنید . بر اساس تحقیقات علمی صورت گرفته یادگیری مکالمه زبان انگلیسی با اصطلاحات (عبارات) ۴ تا ۵ برابر سریعتر از یادگیری زبان انگلیسی بر اساس تک لغات می باشد همچنین دانش آموزانی که اصطلاحات (عبارات) را یادمی گیرند گرامر بیشتری هم بلدند. 

پس هیچگاه کلمات را بصورت جداگانه و منفرد یادنگیرید . وقتی یک لغت جدید می بینید همیشه اصطلاحی( عبارت) را که این لغت جدید در آن به کاربرده شده است یادداشت کنید .

     قانون سوم:از یادگیری گرامر انگلیسی دست بردارید

اکثر افراد در یادگیری زبان انگلیسی به دنبال قواعد دستوری و گرامر آن برای صحیح صحبت کردن هستند . این شیوه را کنار بگذارید چرا که گرامر به شما آموزش می دهد که شما به زبان انگلیسی فکر کنید ولی شما می خواهید بدون فکر کردن به صورت خودکار زبان را صحبت کنید. یک کودک کم سن و سال فارسی زبان را در نظر بگیرید او به راحتی فارسی صحبت میکند بدون اینکه از گرامر یا قواعد زبان فارسی مطلع باشد.اغلب بزرگترها هم همینطور هستند و شاید  اطلاعی از فعل و فاعل و مفعول و ... نداشته باشند اما بسیار قاعده مند و صحیح صحبت میکنند.

        قانون چهارم : یادگیری آرام و عمیق بهترین است

راز یادگیری راحت مکالمه انگلیسی یادگیری دقیق کلمات و عبارات انگلیسی می باشد . یادگیری نباید به شیوه ایی باشد که فقط برای گذراندن یک آزمون ، لغات و اصطلاحات را در خاطر بسپاریم . بلکه برای اینکه مفاهیم و عبارات ملکه ذهن ما شوند باید بارها به تکرار و مطالعه یک درس آن هم به صورت عمیق بپردازیم. بررسی و مطالعه کنیم و مفهوم عبارات را ریشه یابی کنیم . مختصر و سرسری از کنار مفاهیم گذر نکنیم .

برای اینکار فقط لازم است چندین بار یک درس را مطالعه کنید مثلا اگر شما یک کتاب صوتی دارید قبل از اینکه به درس ۲ بروید درس ۱ را چند بار گوش دهید . مثلا 10 روز و هر روز 3 یا 4 بار به فایل آن درس گوش دهید .

   قانون پنجم : گرامر را در قالب یک نوشته ، متن یا داستان در زمان های مختلف حال ،آینده و گذشته یاد بگیرید.

برای یادگیری طبیعی و نه دستوری گرامر انگلیسی باید یک داستان ( نوشته – پاراگراف و .. ) صوتی را انتخاب کنید که افعال آن در زمان حال صرف شده اند حال به یکی از دوستان که به انگلیسی مسلط تر است بگویید همین نوشته را در یک زمان دیگر ( گذشته ساده – آینده – گذشته کامل و .. ) بنویسد و برایتان ضبط کند و دوباره آن را گوش کنید حال شما می توانید با یک نوشته ( صدا) چندین حالات گرامری را یادبگیرید و شما لازم نیست قواعد گرامری را یادبگیرید فقط با شنیدن این نوشته در زمانهای مختلف با این زمانها آشنا خواهید شد و گرامر شما خود به خود بهبود می یابد .قانون چهارم که در بالا به آن اشاره شد لازمه این قانون است یعنی یادگیری عمیق و تکرار .

       قانون  ششم : برای بهبود انگلیسی باید دروس و منابع انگلیسی واقعی را هم مطالعه کنی

اگر قصد دارید روان و سلیس صحبت کنید، علاوه بر مطالعه دوره هایی که صرفا برای آموزش انگلیسی طرح شده اند به منابعی مراجعه کنید که انگلیسی زبانان روزانه از آنها استفاده می . نظیر مجلات واقعی , کتب صوتی واقعی , رادیوها و فیلمها , …

    قانون هفتم : گوش کنید و جواب دهید نه اینکه فقط گوش دهید و تکرار کنید

درکنار هر درس قطعاً سوالاتی هم مطرح میشوند همیشه به سوالات جواب دهید و ازکنار آنها نگذرید .

به هنگام گوش دادن به منابع صوتی از یکی از دوستان مسلط به زبان خود  بخواهید در باره داستان و فایل صوتی ، از شما سوال کند و شما به آنها جواب دهید این به شما یادمی دهد که سریع فکر کنید و جواب را پیداکنید.

سعی کنید مطالبی را انتخاب کنید که مناسب با سطح دانشتان باشد. یعنی نکات دستوری و تعداد واژه های متن انتخابی آنقدرساده نباشد تا انگیزه مطالعه را ازدست بدهید و یا زیاد مشکل نباشد تا از رجوع مکرر به کتابهای دستور یا فرهنگ واژه ها خسته شوید.

قوانینی که در بالا ملاحظه کردید  ۷ قانون طلایی یادگیری آسان مکالمه انگلیسی طبق متد Effortless English (انگلیسی بدون زحمت) بوده اند . مسلماً راههای بسیار زیادی برای یادگیری زبان توصیه می شود اما در نهایت مهم این است که با انگیزه و پشتکار ، تمرکز خود را جهت یادگیری زبان بالا برده و از کوشش و تکرار و تمرین در این مسیر دست بر ندارید.

همانطور که ملاحظه می کنید دانستن زبان انگلیسی کمک به سزایی در درک دنیای اطراف به ما می کند. از یافتن فرصت های شغلی بهتر گرفته تا درک عمیق و دقیق ادبیات انگلیسی، همه و همه نشان دهنده این است که با دانستن زبان جهان در دسترس تر خواهد بود.

حال که فواید یادگیری زبان را آموختید، از شما دعوت می کنیم از دوره  آموزش میان مدت زبان انگلیسی مرکز زبان سازمان مدریت صنعتی اصفهان دیدن کرده و متناسب با نیاز خود در کلاس دلخواه ثبت نام نمایید.

مزایا و اهداف دوره آموزش میان مدت زبان انگلیسی

در این نظام آموزشی، محتوای آموزشی نقش بسیار مهمی دارد

سرفص مورد تدریس مبتنی بر عناوین و موضوعات علمی روز می باشد

شیوه آموزش به معنای واقعی تعاملی و بر مبنای اصول گفتمان می باشد

مدرسین دوره، آموزش ویژه بر مبنای اصول روانشناختی یادگیری را فرا گرفته است

مکانیزم سنجش، پویا می باشد و امتحان پایان ترم، پروژه محور است. (آزمون تستی تشریحی برگزار نمی شود)

از سطوح ابتدایی، هدف درک مستندهای علمی است که این مستندها در کلاس پخش خواهد شد

یادگیری مکالمه انگلیسی مرحله به مرحله از سطح مبتدی تا پیشرفته

تقویت و تاکید بر دو مهارت کلیدی زبان انگلیسی، گفتاری (Speaking) و شنیداری (Listening)

تمرین و تکرار کلیشه های رایج در محاوره انگلیسی با استفاده از موضوعات جدید

تسریع روند پیشرفت در صحبت کردن و مهارت شنیداری

استفاده از ويدئوهاي BBC که زبان آموزان را درگير زبان واقعي می کند