معرفی دوره H.MBA

                                کسب و کار و کارآفرینی ویژه نوجوانان

امروز به دلیل ساختار نامناسب نظام آموزشی کشور، مهمترین دغدغه والدین و به طبع آن نوجوانان ما قبولی در دانشگاهها و رسیدن به مدارج عالی علمی است. تلاشی که در خوشبینانه ترین حالت محصولش تولید افرادی است که کمترین مهارتی در مدیریت، مهارتهای ارتباطی، خلاقیت ذهنی، مهارتهای کارآفرینی و.. ندارند که البته مشکلات امروز کشور در حوزه اشتغال و تولید گواه این ادعاست. به نحوی که بر اساس آمار ارایه شده از سوی وزیر کار در سال 1394 شاهد بیکاری 40 درصدی در فارغ التحصیلان دانشگاهی بوده ایم.

بدیهی است حتی کسانی به مدارج بالای علمی در حوزه های فنی ،مهندسی ، پزشکی و ... دست می یابند برای توسعه و مدیریت کسب و کار خود به آموزش های مدیریتی و تجاری در سنین نوجوانی و جوانی نیاز دارند.


با علم به این موضوع  سازمان مدیریت صنعتی با استفاده از تجارب ارزشمند اساتید امر، مطالعه و بررسی تجربیات موفق جهانی ، اقدام به برگزاری دوره ایی جامع و بسیار مفرح به روش  بازی و ایفای نقش (Role playing) برای ایجاد وپرورش مهارتهای شخصیتی و کارآفرینی نوجوانان نموده است.

این دوره که حدود 6 سال است زیر نظر دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه اصفهان در حال برگزاری است، به روش کارگاهی وفراگیر محور طراحی شده و بر اساس مشاهدات ، بسیار مورد استقبال و اشتیاق نوجوانان قرار گرفته است که البته طبق تحقیقات انجام شده، تاثیرات قابل تامل آن نیز در مجامع علمی در سطح ملی و بین المللی ثبت و مستند گردیده است.

 فرزند من در این دوره  چه می آموزد؟

در این دوره ، ضمن ایجاد نگرش و دانش در حوزه ای مختلف رفتاری ، شخصیتی و .. در نو مهارتهای متعددی با روش  بازی و ایفای نقش Role playing به نوجوانان آموزش داده  خواهد شدکه برخی از آنها به شرح زیر است :

1-    یادگیری مهارتهای کسب وکار و کارآفرینی، برنامه ریزی و مدیریت فردی

2-    پرورش خلاقیت

3-    مدیریت جیب و درک ارزش زمان وپول

4-    رشد شخصیت نوجوان و تقویت روحیه کارگروهی، اعتماد به نفس، مسئولیت پذیری، مهارتهای ابراز وجود و..

5-    آشنایی با مشاغل و درک صحیح از اشتغال برای انتخاب رشته آگاهانه و متناسب با استعدادها و علایق شخصی

6-    تغییر نگرش نسبت به استفاده بهینه از اوقات فراغت نوجوان و هدایت و هدفمند نمودن حضور در فضای مجازی


محتوا وسرفصلهای آموزشی این دوره چیست؟

از نظر روانشناسان دوران نوجوانی مهمترین زمان برای شکل گیری هویت فرد و بلوغ شخصیتی انسان است. در این سن نوجوان از قبول مسئولیت لذت می برد و تمایل بسیار زیادی در حضور در جمع همسالان و دوستان دارد.

برهمین اساس و با تمرکز بر این اصول فرزند شما در غالب مدیریک شرکت تمامی مهارتهای مورد نیاز یک انسان بالغ را بصورت کاملا واقعی فرامی گیرد و سطح آنرا بهبود می بخشد بنابراین دراین دوره  از روش role playing  بعنوان شناخته شده ترین و کارآمد ترین روش در ارائه وآموزش استفاده می گردد.

نوجوانان شرکت کننده در این دوره  با روش  بازی و ایفای نقش Role playing مهارت های زیر را خواهند آموخت:

پرورش خلاقیت                                                                                              طراحی بوم کسب وکار ومدیریت ایجاد کسب وکار

اصول تحلیل بازار،  بازاریابی و فروش                                                                   سواد مالی و مدیریت جیب

اصول و مبانی مدیریت ورهبری                                                                          تیم سازی و کارگروهی

مدیریت زمان، مسئولیت پذیری فردی وایفای نقش موثر در موفقیت گروه                  اصول برنامه ریزی، کنترل پروژه و سازماندهی پروژه

قوانین و مقررات ثبت برند و شرکت و آشنایی با مراجع دولتی مزبوز                           هوش اطلاعاتی و تجاری در کسب وکار

رفتار سازمانی وارتباط موثر                                                                                 مهارتهای کار با کامپیوتر

اخلاق کسب وکار                                                                                              چرخش شغلی و آشنایی با مشاغل

مراحل اجرای این بازی چیست ؟

1-    ثبت نام و تشکیل هیات موسس

انتخاب 10 نفر از فراگیران در قالب یک گروه، روانسنجی آنها از نظر ویژگی های خلقی، شخصیتی، هوش، رغبت شغلی و .. جهت تشکیل هیات موسس و توجیه بچه ها درباره تشکیل شرکت تولیدی برای عرضه محصول به بازار و ایجاد شور و اشتیاق، انگیزه و جدیت در آنها. درونی کردن شخصیت یک مدیر مهمترین هدف این مرحله است.

2-    بررسی و ارزیابی و انتخاب نوع محصول یا تولید

امکان سنجی تولید یک کالا. بچه ها با انجام بازیهای خلاقانه در قالب تحقیقات بازار و ... برای انتخاب و تولید یک کالا به توافق می رسند

3-    تاسیس شرکت

این مرحله که مهمترین قسمت بازی هم هست، مربوط به معرفی پستهای سازمانی و جانمایی مدیران است. برای ادامه کار شرکت نیاز به 10 مدیر دارد.

1- مدیر تولید 2- مدیر مالی 3- مدیر منابع انسانی 4- مدیر بازاریابی وفروش 5- مدیر برنامه ریزی 6- مدیر کنترل کیفیت 7- مدیرانبار 8 – مدیر تدارکات 9- تحقیق وتوسعه 10 – مدیر دفتر مدیرعامل

برای هر مدیر شرح وظایف و شناسنامه شغل تعیین می شود و با توجه به ارزیابی های قبلی (پرونده بهداشت روان ) بچه ها به سمت تصدی شغلهای دلخواه هدایت می شوند. لازم به ذکر است تا اخر بازی بارها شغلها عوض می شوند و بچه ها بهتر با علایق و توانمندیهای خود آشنا می شوند1-    اقدام به تولید آزمایشی و نمونه سازی

کار شروع می شود مواد اولیه خرید می شود و با حضور تمامی مدیران نمونه اولیه کالای مورد نظر تولید و جهت پیش بینی استقبال بازار در اختیار واحدهای  بازاریابی و فروش و همچنین تحقیق وتوسعه قرار می گیرد.

2-    تولید انبوه

پس از انجام تغییرات مورد نظردر نمونه  طبق تحقیقهای بعمل آمده ، شرایط تولید با تیراژ بالا ومتناسب با زمان مدیران فراهم گردیده و تولید آغاز می گردد. لازم به ذکر است در هر مرحله بارها و بارها مدیران در حضور مدیرعامل باهم جلسه دارند و و از مدرسان دوره برای پیشبرد اهداف کمک می گیرند.

3-    برگزاری نمایشگاه و عرضه به بازار

به موازات تولید، مدیر واحد بازاریابی و فروش اقدامات لازم را برای ارائه محصول به بازارو فروش آنها فراهم می نماید. یکی از لذت بخش ترین قسمتهای این بازی حضور در بازار و فروختن تولیدات است. تجارب و خاطرات قبلی نشان می دهد بچه ها بیشترین لذت و افتخارآمیز ترین لحظات زندگی خود را دراین مرحله تجربه می کنند.

در این بازی مرحله 6 و 7 بنا به مشارکت بچه ها حداقل 2 و تا 4 مرتبه قابل انجام است.

4-    ارزیابی فعالیت دوره، تنظیم ترازنامه  وتقسیم سود

در مرحله پایانی  طی آخرین جلسه مدیران  ترازنامه (بعنوان مهمترین شاخصه ارزیابی عملکرد شرکت ) تهیه گردیده و سود حاصله بین مدیران تقسیم می گردد.

مدرسین و کادر اجرایی این دوره چه کسانی هستند ؟

باتوجه به ویژگیهای منحصر به فرد این  نوع از آموزش یا بازی، هر گروه ده نفره از نوجوان تحت نظارت مربی اختصاصی در کل فعالیت خواهند نمود .

طول زمان دوره چقدر است ؟

این دوره جمعا 9 ماه به روش کارگاهی (بازی)  طراحی شده که فرزند شما طی 240 ساعت و بصورت یک نیمروز در هفته در ایام تحصیل و با حضوروتمرکز بیشتر در ایام تابستان آنرا به اتمام خواهد رساند.

سوابق و پشتوانه ی علمی این دوره چیست؟

این آموزش چندین مرتبه در مدارس و همچنین فرهنگسراهای شهرداری اصفهان برگزار گردیده است که نتایج حاصله از آن نیز در قالب تحقیقات و مقالات زیر در مجامع علمی عرضه شده است.