دوره تخصصی مدیریت پروژه

همواره يكي از دغدغه‌هاي مديران بنگاه‌هاي اقتصادي، موسسات دولتي و غير دولتي انتخاب و اجرای درست طرح‌ها، پروژه‌ها و همچنين مديريت آنان است. بسياري از پروژه‌هاي اقتصادي و عمراني به دليل عدم دستيابي به اهداف‌شان شكست خورده‌اند.

 موفقیت پروژه‌ها به عوامل متعددی از جمله ارزیابی‌ مالی و اقتصادی درست پروژه‌، مدیریت حرفه ای ریسک، مدیریت مالی پروژه، قراردادها، برنامه‌ریزی و کنترل پروژه و .... بستگی دارد.
یک مدیر پروزه موفق با درنظر گرفتن تمامی جوانب می تواند به درستی و با کیفیتی خوب پروژه را به اتمام برساند و رزومه کاری خود را بیش از پیش تقویت کند.

ریشه‌ی مدیریت پروژه به روش‌ها و فرآیندهایی برمی‌گردد که حدود صد سال پیش در کسب‌و‌کار توسعه پیدا کردند. با این حال، در سال‌های اخیر، مدیریت پروژه رشد چشمگیری داشته و به عنوان یک عملیات مجزا و جدی در تجارت ظهور کرده است و در صحنه‌ی تجارت جهانی، یعنی جایی که شرکت‌ها دائما به دنبال رسیدن به مزیت رقابتی هستند، به یک عامل کلیدی تبدیل شده است. 

برای رسیدن به موفقیت، مدیران پروژه باید مهارت‌‌های خاصی کسب کنند و مجوزهایی بگیرند که صلاحیت‌شان را در انجام این شغلِ سخت تأیید کنند. آنها همچنین باید ذهنی تحلیل‌گر داشته باشند و بتوانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند.

مدیران پروژه برخلاف مدیران تجاریِ شرکت، خود را فقط محدود به نظارت بر یک جنبه از عملیات نمی‌کنند، همچنین برای رسیدگی و مقابله با مسائل مدیریتی محدودیت زمانی هم ندارند. در عوض، مدیران پروژه وظیفه‌ی پیچیده‌ای برعهده دارند: آنها باید تمامی جنبه‌های پروژه را بررسی کرده و از اجرای درست و به موقع آنها، در محدوده‌ی بودجه‌ای که برای‌شان تعیین شده، اطمینان حاصل کنند.

وظایف مدیران پروژه:

یکی از اولین وظایف مدیر پروژه این است که هدف پروژه را تعیین کند و با جزئیات شرح دهد که پروژه قرار است به چه چیزی دست پیدا کند. سپس مدیر پروژه باید یک برنامه‌ی زمانی آماده کرده، وظایف هر کدام از اعضای گروه را مشخص و برای هر وظیفه‌ی خاص، فرجه‌ی زمانی تعیین کند. 

مدیر پروژه در کنار برنامه‌ی زمانی، باید بودجه را هم تعیین کند. بودجه باید به گونه‌ای مشخص شود که بدون اسراف و ولخرجی، بتواند هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی را نیز پوشش دهد. بعد از اینکه پروژه آغاز شد، مدیر پروژه باید مطمئن شود که همه‌ی اعضای گروه، منابعی که برای رسیدن به اهداف‌شان مورد نیاز است، در اختیار دارند.

معمولا مدیر پروژه با استفاده از روش مسیر بحرانی (CPM)، برنامه‌ریزی خود را انجام می‌دهد. روش مسیر بحرانی، فرمولی است که فعالیت‌های مختلف پروژه را به ترتیب و به مؤثرترین شکل ممکن، زمان‌بندی می‌کند. بعد از اینکه برنامه‌ی زمانی مشخص شد، مدیر پروژه باید مدیران مافوق را در جریان پیشرفت پروژه قرار دهد، انتظاراتی که از اعضای تیم می‌رود را به آنها گوشزد کند و با توجه به بودجه بهترین منابعِ ممکن را در اختیار آنها قرار دهد

برای افرادی که از پس سختی‌ها و پیچیدگی‌های این کار به خوبی بربیایند، مدیریت پروژه می‌تواند شغل لذت‌بخشی باشد.

ویژگی های اصلی یک پروژه

1.     پروژه ها موقتی هستند یعنی در زمان مشخصی آغاز می شوند و در مدت مشخصی هم باید به پایان برسند.

2.     هر پروژه اهداف معینی را دنبال می کند که باید با کیفیت مناسب و از پیش تعریف شده ای تحقق پیدا کنند.

3.     یک پروژه منحصر به فرد است یعنی مجموعه ای از اقدامات روتین نیست بلکه مجموعه اقداماتی ست که جهت نیل به یک هدف منحصر به فرد طراحی شده است.

4.      هر پروژه با محدودیتهایی روبروست. پروژه باید در زمان محدود با توجه به بودجه‌ی در دسترس به گونه‌ای انجام شود که کیفیت مدنظر برآورده گردد.

5.     عدم قطعیت مسیر انجام یک پروژه از قبل کاملا مشخص نبوده و مثل راه رفتن در یک جاده‌ی مه آلود است. همین ویژگی یکی از تمایزات پروژه با عملیات و تولید را نشان می‌دهد. در کار تولیدی مسیر مشخص است و فرآیندها به تناوب تکرار می‌شوند اما در طول پروژه شاید بارها مجبور به تغییر مسیر و تعریف مجدد فرآیند‌ها باشیم.مدیریت ‌پروژه یا مدیریت بر مبنای پروژه، روش کارایی در مدیریت، برای برخورد با کارهای نو و ایجاد توازن در توجه به محدوده‌ پروژه، هزینه و کیفیت در قالب زمان و در محیطی مملو از ریسک است. هدف از آموزش مدیران پروژه توانمندسازی آنان در برابر مشکلات پروژه و آماده‌سازی آن‌ها برای ورود به فضای جدید و ناشناخته پروژه است. فنون مدیریت ‌پروژه سوالات زیر را پاسخ‌ می‌گویند:

  • چگونه می‌توان کارهای لازم را برای اتمام موفقیت‌آمیز پروژه تعریف ‌کرد؟
  • مدت ‌زمان اجرای پروژه چقدر خواهد بود و چه هزینه‌ای در بر خواهد داشت؟
  • چگونه می‌توان گروه مناسب ‌کاری برای اجرای پروژه ایجاد نمود؟
  • چه مقدار کار و وظایف را بر عهده‌ یک‌ نفر می‌توان‌ گذاشت و چگونه می‌توان از اجرای آن اطمینان‌ یافت؟
  • چگونه می‌توان انگیزه‌ کاری را در بین افراد یک‌ گروه زنده ‌نگه‌ داشت؟
  • چگونه باید با افزایش‌ هزینه‌ها برخورد کرد؟
  • آیا بودجه و هزینه تحت‌ کنترل است؟
  • در چه ‌مواقعی و کجا، پروژه در معرض شکست قرار می‌گیرد؟
  • برای اطمینان از انجام به‌موقع کارها چه‌ باید نمود؟
  • آیا می‌توان تشخیص‌ داد که پروژه واقعا بر روی برنامه حرکت ‌می‌کند یا خیر؟

رکن اصلی قدرت و پشتیبانی هر پروژه که در برگیرنده تمامی پروژه است، یک تیم متشکل از افراد با بهره ­وری بسیار بالا است که خود را کاملا وقف پروژه کرده و تلاش بی وقفه ­ای برای به انجام رساندن و تکمیل کارها دارند.

 

سازمان مديريت صنعتي بر اساس رسالت كمك به توسعه ظرفيت علمي مديران كشور و پاسخگویی به نیازهای جامعه صنعتی، تجاری کشور بر آن شد تا اين دوره را با همکاری اساتید برجسته طراحی و اجرا نماید. به امید آنكه مديران بتوانند هرچه بهتر پروژه‌ها و طرح‌ها را انتخاب و مديريت كنند.

هدف:

هدف اين دوره پرورش و ظرفيت‌سازي علمي و عملي مديريت پروژه براي مديران و دست اندركاران پروژه‌ها مي باشد تا با طي اين دوره بتوانند پروژه‌ها را بر اساس روش‌ها و مدل‌هاي علمي و پذيرفته شده انتخاب و مديريت كنند.

مخاطبین دوره:

مدیران، برنامه ریزان و کلیه دست اندر کاران تیم مدیریت پروژه

مدیران میانی سازمان‌ها به خصوص سازمان‌های پروژه محور

مدیران استراتژیک واحدهای تولیدی

دانشجویان فارغ التحصیل و یا در حال فارغ التحصیل شدن مقاطع لیسانس و کارشناسی ارشد رشته های مهندسی صنایع، مدیریت صنعتی، مدیریت ساخت  

مدت دوره:

دوره تخصصی مدیریت پروژه طی مدت 150 ساعت آموزشی ارائه خواهد شد.

لازم به ذکر است، براي سازمان ها و ساير مشتريان حقوقي، متناسب با شرايط ايشان و توافق في مابين به صورت اختصاصي نيز برگزار مي گردد.

عناوین درس ها:

ارزیابی مالی و اقتصادی پروژه ها

برنامه ریزی و کنترل پروژه

مدیریت پروژه بر اساس PMBOK

آشنایی با شرایط عمومی پیمان

آشنایی با قانون برگزاری مناقصات

مدیریت ریسک پروژه

مدیریت کیفیت پروژهمدیریت ادعا و آنالیز تاخیرات در پروژه های اجرایی

مدیریت منابع انسانی در پروژه

مدیریت منابع انسانی در پروژه

مدیریت مالی و روش های تامین منابع مالی در پروژه

آشنایی با فهارس بها و نحوه تدوین صورت وضعیت ها

آشنایی با اصول متره و برآورد

نرم افزار ماکروسافت پروجکت (MSP)

شرایط شرکت در دوره:

دارا بودن مدرک كارشناسي از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی معتبر کشور در رشته های فني و مهندسي