کارگاه آموزشی مدیریت انگیزش کارکنان

                مهمترین عاملی که رفتار کارکنان را جهت می‌دهد انگیزش است

اگر بتوانیم عواملی که باعث ایجاد انگیزش کارکنان می شود ( نیازها، شناخت ها و هیجانات فرد ) را در بین کارکنان به درستی شناسایی کرده و رفتار مناسبی برای آن ها داشته باشیم، به خوبی می توانیم نیروهایی داشته باشیم که حداکثر ظرفیت کاری خود را برای تحقق اهداف سازمان به کار می برند و برعکس اگر نتوانیم عوامل انگیزش کارکنان و افراد را به درستی بشناسیم هرگز نخواهیم توانست کسب و کار پویایی داشته باشیم و حتی برای پیشرفت و سیستم سازی نیز با مشکلاتی بسیار جدی مواجه خواهیم شد.

ظرفیت کاری افراد

اینکه افراد حالتی خوشایند یا ناخوشایند از خود نشان می دهند همگی به میزان انگیزش آنان بستگی دارد. در واقع میزان پویایی یک سازمان به میزان انگیزش کارکنان آن سازمان بستگی دارد. تحقیقاتی که ویلیامز جیمز انجام داده است حاکی از آن است که در سازمان هایی که از کارکنان ساعتی استفاده می کنند

کارکنان 20 تا 30 درصد ظرفیت کاری خود را برای کاری ارائه می دهند تا از سازمان مربوطه اخراج نشوند در حالی‌که اگر بتوانیم انگیزش کاری را در این افراد ایجاد کنیم خواهیم توانست از 80 الی 90 درصد ظرفیت کاری آنان استفاده کنیم.

شرکت هایی که به انگیزش کارکنان خود اهمیت می دهند کسب درآمد بسیار بهتری از شرکت هایی که هدف آنان فقط تولید و فروش می باشد، دارند.

اگر عوامل ایجاد انگیزه را در کارکنان به درستی بشناسیم، می توانیم قدرت یادگیری آنان را افزایش داده و تمایل آن ها برای یادگیری را بالا ببریم، زمینه رشد فردی و اجتماعی و روانی را در آن ها ایجاد خواهیم کرد.

  اهمیت انگیزش                                                                          

  توانمند سازی سازمان ها:
منظور از توانمندسازي آزاد كردن نيروهاي دروني افراد براي كسب دستاوردهاي شگفت انگيز در راستای راهبردها، توسعه و شكوفايي سازماني است. تجربه ثابت کرده است اگر سازمانی بخواهد در اقتصاد و امور كاري خود پيشتاز باشد و در عرصه رقابت عقب نماند به عبارت دیگر توانمند گردد بايد از نيروي انساني متخصص، خلاق و باانگيزه بالا برخوردار باشد. لذا انگیزه بالا در کارکنان نقش بسزایی در توانمند سازی آنها دارد.

ماندگاری و رضایتمندی کارکنان:

در بحث ماندگاري و رضايت­مندي، تکيه بر انگيزش کارکنان از هر عاملي مهمتر است. ماندگاري نتيجه­ي نگهداري نيروي انساني است و انگيزش و توانمندسازي نيروها خود به خود به ماندگاري نيروي انساني منتهي مي­شود.

با توجه به اینکه شرکت ها تمایل به جذب نیروهای متخصص و نگهداری آن‌ها دارند در اهمیت انگیزش باید اشاره کرد که تأثير عوامل انگيزشي در ماندگاري موثر كاركنان با مدارج تحصيلی بالاتر بيشتر است.

  خلاقیت:

مدیران می توانند هر سه مولفه خلاقیت یعنی تخصص، مهارت های تفکر خلاق و انگیزش را تحت تاثیر قرار دهند. اما واقعیت آن است که تاثیرگذاری بر دو مولفه اول بسیار دشوارتر و وقت گیرتر است. انگیزش درونی را می توان حتی با تغییرات جزئی در محیط سازمان به طور قابل ملاحظه ای افزایش داد.

كاركناني كه بر فعاليت خود كنترل دروني داشته باشند، احساس مي‌كنند كه از طريق توانايي‌ها، مهارت‌ها و كوشش‌هاي خود بر نتايج مربوط به كار خود مژثرند، از اين‌رو احتمال خلاقيت و نوآوري در آن‌ها افزايش مي‌يابد، درحالي‌كه تصور كنترل خارجي بر آن‌ها، احساس عدم نفوذ بر كار و نتيجه آن، عدم توانايي انجام فعاليت‌ها و كاهش انگيزش آنان را سبب مي‌شود.

جلب رضایت مشتریان:

کارکنانی که انگیزه بالاتری دارند امور محوله را بهتر انجام داده و در نتیجه سبب جلب رضايت‌مندي ارباب رجوع مي شود.

می دانیم که مهمترین عامل رشد یک سازمان کارکنان آن سازمان می باشند؛ بنابراین برای اینکه بتوانیم نوابغ را بین خود داشته باشیم و سازمانی را داشته باشیم که برند آن بر سر زبان ها بیافتد باید محیطی را ایجاد کنیم که بهترین ها را بتوانیم در مجموعه خود نگه داریم.

جذب نوابغ آسان است ولی آن چیزی که برای ما ثروت را به ارمغان خواهد آورد حفظ آنان می باشد. اگر نتوانیم محیطی در خورد این افراد ایجاد کنیم دیر یا زود ما را ترک خواهند کرد. بدانید اگر نوابغ را در اختیار ندارید مطمئنا سازمان های رغیب شما آنان را در اختیار دارند.


سرفصل‌های دوره:

1-    مفهوم کلیدی انگیزش در محیط کار

2-    نظریه های محتوایی مقدماتی در انگیزش افراد

3-    کار عملی در حوزه نظریه های محتوایی انگیزش

4-    نظریه دو عاملی انگیزش و رهنمودهای عملی و چگونگی استفاده از آن

5-    کار عملی در حوزه نظریه دو عاملی و چگونگی استفاده از آن

6-    نظریه برابری یا عدالت و رهنمودهای کاربری برای استفاده از آن در محیط کار

7-    کار عملی در حوزه نظریه برابری و چگونگی استفاده از آن در دنیای واقعی

8-    نظریه انتظار در حوزه انگیزش و رهنمودهای عملی آن در محیط کار

9-    نظریه فعال سازی در انگیزش افراد و رهنمودهای عملی آن در محیط کار

10-ارزیابی توان انگیزه بالقوه فرد در محیط کار و رهنمودهای عملی آن

11-کار عملی ارزیابی توان بالقوه فرد در محیط کار

مدرس:آقای دکتر رضا ابراهیم زاده

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

بیست سال سابقه تدریس، تحقیق و مشاوره در امور مدیریت ،منابع انسانی ، بازاریابی و صادرات و مدیریت استراتژی

مشاور و طراح سیستم های مدیریتی در ده ها شرکت بزرگ کشور


مخاطبین دوره:

 کارشناسان و مدیران منابع انسانی

مدیران عامل

مدیران داخلی

سرپرستان و مسئولین

تمامی صاحبان کسب و کار که برای مدیریت و انگیزه دهی به نیروهای خود نیاز به کسب دانش ومهارت بیشتری هستند.

روش تدریس:

باتوجه به تجربيات و تحصيلات شركت‌كنندگان در دوره و نيازهاي آموزشي مشترك آنان، سعي خواهد شد مباحث هر دوره " كاربردي و تخصصي" باشد و درضمن " مفاهيم نظري " نيز در حد نياز مطرح گردد.

مدت دوره:

این دوره آموزشی به مدت 8 ساعت به صورت جلسات 2.5 ساعتی و یک روز در هفته برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است، براي سازمان ها و ساير مشتريان حقوقي، متناسب با شرايط ايشان و توافق في مابين به صورت اختصاصي نيز برگزار مي گردد.

گواهینامه ها:

در پايان دوره به شركت‌كنندگاني كه ساعات حضور آنها در جلسات دوره ٧۵درصد و یا بیشتر از كل ساعات دوره باشد، گواهينامه پايان دوره از سوي سازمان  مدیریت صنعتی اصفهان اعطاء خواهد شد. بديهي است در غير اينصورت گواهينامه صادر نخواهد شد.

مخاطبین دوره:

مديران ، كارشناسان و تمامي علاقه‌ منداني كه مي‌خواهند دانش و مهارت خود را درحوزه مهارت های غیرکلامی(زبان بدن) توسعه دهند.

مبلغ سرمایه گذاری :

هزینه دوره آموزشی 2/000/000 ریال می باشد. دانش پژوهان سازمان از ۱٠ % تخفیف برخوردار می باشند. تخفیفات لازم برای سازمان و  سایر مشتریان حقوقی نیز، طبق توافق فی مابین اعمال خواهد شد.

مدت دوره: 8 ساعت

کارشناس دوره : خانم اعظم اسدی

شماره‌های تماس8-6637206-031 و 14-36620612-031 و 36635263-031